Україна закликала європейських лідерів відвідати Київ 9 травня, щоб публічно засвідчити підтримку на тлі повномасштабної війни та протиставити свій заклик до єдності параду військової сили, який того ж дня традиційно влаштовує Росія на Красній площі в Москві.
Як пише Politico, з ініціативою виступив заступник голови Офісу президента України та міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Він озвучив це запрошення під час зустрічі з міністрами закордонних справ країн Євросоюзу у Люксембурзі. За словами дипломата, візит європейських лідерів до Києва стане символічною відповіддю на «найбільшу агресію на європейському континенті з часів Другої світової війни».
Окрім політичного жесту підтримки, українська влада планує використати цю нагоду для обговорення формату безпекових гарантій у межах можливих домовленостей щодо припинення вогню з Росією. До переговорного процесу пропонується долучити коаліцію країн, готових взяти участь у формуванні майбутньої архітектури безпеки України. США до цієї групи наразі не входять.
Наразі точне місце проведення зустрічі 9 травня не розголошується. Водночас, за інформацією двох європейських дипломатів, тривають переговори про можливий візит до Києва низки високопосадовців, серед яких – лідер німецької опозиції Фрідріх Мерц, якого вважають ймовірним майбутнім канцлером ФРН.
Паралельно Росія готується до власного святкування, традиційно використовуючи 9 травня як елемент військової пропаганди. Цьогоріч Кремль запросив на парад представників Ізраїлю, Китаю, Бразилії, Словаччини та Сербії. США і більшість країн ЄС проігнорували запрошення. Востаннє високопосадовці західних держав відвідували московський парад у 2005 році — тоді були присутні президенти Джордж Буш-молодший та Жак Ширак.
Контекстом до дипломатичної ініціативи Києва стала чергова російська атака на цивільне населення України. 13 квітня балістична ракета влучила в центр Сум, внаслідок чого загинуло 34 людини, а понад 170 отримали поранення. Цей злочин викликав хвилю засуджень у світі. Державний секретар США Марко Рубіо публічно заявив про неприпустимість подібних дій. Натомість екс-президент Дональд Трамп, який просуває ідею припинення вогню, назвав атаку “жахливою”, однак утримався від прямої критики Росії.