У Свято-Введенському монастирі Чернівців, розташованому неподалік центральної частини міста, виявлено продаж молитовників із текстами, що прославляють Росію та її військових. Про це повідомив релігієзнавець Олександр Бродецький у своєму відеоблозі, опублікованому на сайті Релігійно-інформаційної служби України.
Як зазначає дослідник, мова йде про друковані видання, в яких прямо згадується «спасение державы Российской» та «утоление раздоров и нестроений» у Росії. За словами Бродецького, подібні книги доступні для відкритого придбання просто на території монастиря, що належить до так званої «УПЦ» (МП), яка формально відмежовується від Московського патріархату, однак фактично продовжує підтримувати ідеологію «русского міра».
Зміст молитовників викликає занепокоєння
Релігієзнавець акцентує увагу на назвах окремих молитов, зокрема:
- «Молитва о спасении державы Российской и утолении в ней раздоров и нестроений»;
- «Молитва покаянная, читаемая в церквах России во дни смуты»;
- «Молитвы русским святым».
Олександр Бродецький підкреслює, що згадані тексти мають глибоке ідеологічне забарвлення. Під «роздорами» мається на увазі передусім розпад російської імперії, а «утоление» подається як процес повернення контролю над втраченими територіями, зокрема Україною.
Молитви за «воинов» – про кого йдеться
Окрему увагу дослідник звертає на цілий розділ із заголовком «Молитви за воинов». За його словами, контекст молитов свідчить про те, що йдеться саме про російських військових. Це, у свою чергу, надає цим виданням відверто проросійського, а отже й антиукраїнського змісту.
«Оскільки Гундяєв (Патріарх Кирило) називає цю війну „священною“, то вона, ця страшна війна Росії проти України, і розглядається рашизмом як нібито „утоление раздора“. Ось такі демонічні смисли стоять за суттю тієї молитви, як і багатьох інших із цих книжок», – наголошує Бродецький.
Попри заяви УПЦ МП про відмежування від Москви, факти продажу видань із проросійським змістом у серці Чернівців свідчать про збереження ідеологічної прив’язаності до Російської православної церкви.